piatok 13. januára 2012

Čierna záhrada


Čierna je farba, ktorú oko vníma v prípade, že z daného smeru neprichádza žiadne svetlo. Je farbou vzdoru a protestu, skrytého tajomstva, ničoty a smrti. Uprednostňujú ju rebeli, filozofi, introverti.Čierna záhrada?


A prečo nie? Čierna farba preniká do záhrad už dlhšiu dobu, najmä v podobe záhradného nábytku. Kombinácia čiernej, bielej a jasnej zelenej je veľmi elegantná. So temnou purpurovočervenou dramatická. Čierne plody drevín sa v rastlinných zoskupeniach vyskytujú bežne a šľachtitelia neustále prinášajú nové a nové kultivary rastlín s čiernymi kvetmi. 

Povestnú čiernu ružu sa síce ešte nikomu nepodarilo vyšľachtiť, ale kultivar so sýtou tmavočervenou farbou je nádherný.

Najznámejšou čiernou záhradou je pietne miesto v nemeckom Nordhorne. Záhrada je pamiatkou na obete oboch svetových vojen a rasovej a politickej prezekúcie. Čierna tráva a čierno kvitnúce rastliny sú vysadené v sústredených kružnicových plochách.

Pre pietne miesto vynikajúci nápad, ale aj pre súkromnú záhradu?! Ale áno! Čierna záhrada je pre odvážnych. Elegantná, extravagantná, provokujúca.
Zaujal vás tento článok? Máte ku téme článku nejaké otázky?
Napíšte mi do diskusie pod článkom a ja sa pokúsim na vašu otázku odpovedať.

Mohol by tento článok zaujímavý aj pre vašich známych a priateľov? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

Máte doma ČIERNU záhradu? Pochváľte sa v diskusii pod článkom.
Súvisiace články z kapitoly Mágia farieb
Biela záhrada - história
Biela záhrada - formy a štruktúryZdroj:

http://www.grafschaft-bentheim-tourismus.de/urlaubsinteressen/kunst-kultur/gaerten-parks/schwarzer-garten-nordhorn.html?tx_icextaddress_pi1[show]=288&cHash=ef22f4cebf07a82698d0b049cc7e284a

1 komentár:

  1. Čierna záhrada??? Naozaj len pre odvážnych... možno do nejakého parku kútik

    OdpovedaťOdstrániť