piatok 26. mája 2017

Tropický balkón


Tropické počasie máme už tu, dovolenka (možno) v nedohľadne... čo takto vyzdobiť si balkón v štýle tropickej záhrady?

Vyneste vonku izbové rastliny, väčšina aj tak pochádza z tropických oblastí. Mnohé vám budú za pobyt vonku veľmi vďačné. Pozor však na svetelné podmienky a orientáciu balkóna. Džungľové rastliny, ktoré majú radšej polotieň, horúce južné slnko asi nepoteší.


Čaro tropického balkóna však vykúzlite aj bez exotických rastlín. Na vyvolanie dovolenkovej atmosféry spoľahlivo fungujú pestrofarebné vankúše a rattanový nábytok.


Atmosféru celkom zmenia i drevené truhličkové kvetináče, natreté pastelovými farbami.
Rýchlorastúcou a nenáročnou rastlinou je bambus. Vyberte si v zime nezamŕzajúce druhy a môžete ho na balkóne ponechať po celý rok.


Tropickú náladu vykúzlite i s "našimi" rastlinami, napríklad s pelargóniami, ktoré tradične zdobia naše okná i balkóny. Viete, že pelargónia pochádza z tropických až subtropických oblastí najmä  južnej Afriky?

Na horúce južné balkóny sú pelargónie - muškáty najvhodnejšie!
Stálozelený brečtan umiestnite radšej do polotieňa.


Ak ste si už balkón zariadili modernými geometrickými textíliami, stačí tieto doplniť žiarivými farbami - tyrkysovou, žltozelenou, či cyklámenovou.

Tomuto balkónu dodávajú tú správnu tropickú atmosféru najmä vhodne zvolené rastliny - banánovník, antúrium a calla.
Nepáčia sa vám pestré farby? Atmosféru trópov docielite i prírodnými materiálmi v zemitých farbách.


Pokiaľ nemáte vhodné izbové rastliny, zvoľte textílie s potlačou exotických listov. Tento vzor je momentále veľmi módny, takže určite niečo objavíte!

Obrázky: Pinterest a https://30smagazine.com/2016/08/16/my-tropical-balcony/

2 komentáre:

  1. Nejlepší čtení o bydlení https://www.bydlo.cz/blog

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Muškáty v kombinaci s pastelovými barvami vypadají opravdu krasně. Vysněné místo k odpočinku v ruce s knihou. Doma máme podobný koutek, ale máme zde levnější variantu nábytku - z palet. :D Ale když tady vidím kombinaci s ratanovým nábytkem, tak myslím že to bude chtít změnu. Ta světlejší varianta se mi obzvlášť líbí. Rozhodně je pěkná i možnost těch zemitých barev a spíše přírodní materiály. Osobně se mi ale moc nelíbí třeba ty polštářky s motivy listů, přijdou mi trošku kýčovité. :)

    OdpovedaťOdstrániť