sobota 3. mája 2014

Záhrady pri Ville Garzoni

The gardens of the Villa Garzoni, Collodi
Záhrady pri Ville Garzoni patria medzi najvýznamnejšie toskánske barokové záhrady. Boli postupne vybudované a prestavované rodinou Garzoni od roku 1652 až do dnešnej podoby. Na tvorbe záhrad sa podieľali aj Filipo Juvarra /1714/ a neskôr aj Ottaviano Diodati /1786/.

Villa Garzoni bola postavená na mieste starej pevnosti, prestavaná bola v osemnástom storočí a rodine Garzini patrila až do začiatku dvadsiateho storočia.Samotná baroková záhrada sa rozprestiera na strmom svahu a je tvorená niekoľkými terasami a schodiskami. Hlavné symetrické schodisko spája  dom s dolnou vodnou záhradou s dvomi bazénmi vo francúzskom štýle, a vyznačuje sa mnohými jaskynkami, výklenkami, vodnými kaskádami a bohatou sochárskou výzdobou. Schodisko je zakončené sochou Slávy, milenky Jupitera. Hlavná os záhrady nie je postavená na os priečelia vily, ale bokom od vily.

Vo výsadbách dominujú palmy, stálozelené duby, citrusy,kamélie, ruže, juky a levanduľa. V spodnej časti sú tvarované kry z vtáčieho zobu a z buxusu.

Formálna záhrada na okraji postupne prechádza do prírodného lesíka. Zaujímavosťou je bambusárium - lesík z voľne rastúcich bambusov.
Villa Garzoni at Collodi is a villa just over the border of the province of Lucca, (Tuscany, Italy). The garden was built shortly before 1652 by the Garzoni family, relating to the site of the old castle, which stands slightly apart, closely associated with the village that nestles round it, on the edge of a clifflike slope, which had been chosen in earlier times for its defensible approach. The garden of Villa Garzoni, whose layout  "makes the fullest use of a precipitous hillside site in a manner that is usually associated with Rome", features a giochi d'aqua, or water garden, constructed at the foot of a series of balustraded terraces and a suite of grand symmetrical staircases connecting the lower water gardens at the base of the hill, with the house, the cascade, the teatro di verdura and other garden features above. At each terrace level, side walk past fantastically clipped yew blend imperceptibly with the wooded slope. Its cascade, which the exigencies of the site prevented from alignment with the main axis, has been called one of two "culminating High Baroque statements" of the trends toward drama and spectacle.

The garden was originally laid out by 1652, and were completed during the course of the century, at the end of which they were already famous. When Filippo Juvarra found himself at Lucca in 1714, he made a rapid bravura pen-and-ink sketch for a scenographic enlargement of the Palazzina dell'Orologio (the Clock Casino) that remained on paper as one of his many off-the-cuff pensieri. The water garden was added in 1786 by Ottavio Diodati, a local architect. The villa, which was thoroughly rebuilt in the eighteenth century, belonged to the Garzoni family until the beginning of the twentieth century.
The gardens of the Villa Garzoni, Collodi


Drawing by Barbara Sutton, Villa Garzoni

Drawing by Eric Hallquist, Villa Garzoni
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Villa_Garzoni

http://lamar.colostate.edu/~bradleyg/student240.html

http://richardtullochwriter.com/2011/07/14/collodi-tuscany-pinocchios-gardens/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára