utorok 6. septembra 2011

Visuté záhrady v Babylone


Hanging Gardens of Babylon, Iraq /Mesopotamia/


Semiramidine visuté záhrady boli postavené v starobylom meste Babylon v Mezopotámii.
 
V súčasnosti sa miesto ich nálezu nachádza na území na východ od brehu rieky Eufrat, asi 50 km na juh od Bagdadu v Iraku. 

Semiramidine záhrady boli dlho pre novovekú Európu najzáhadnejšou stavbou zo všetkých siedmich divov sveta.  
Spisy starých Babylončanov na túto tému mlčia a antickí autori sa v opisoch záhrad často rozchádzajú. Považovali sa za výmysel, za básnický prelud. Nečudo - životopis samotnej Semiramis mal niekoľko verzií a väčšina z nich mala mytologický charakter. Nemecký archeológ Robert Koldewey, ktorý Semiramidine záhrady napokon našiel, spod zeme vykopal aj celé mesto Babylon.


Z rozsiahlej literatúry o Babylonskej ríši si mohol Koldewey utvoriť predstavu, ako asi Semiramidine záhrady vyzerali.

Nad pivničnými klenbami sa pravdepodobne nachádzala hlavná terasovitá stavba. Každá terasa bola o päť metrov vyššie ako predchádzajúca. Dláždili ju kamenné platne. Niektoré platne ešte zaliali asfaltom premiešaným s tŕstím, na dosky uložili dvojitú vrstvu pálených tehál a medzery medzi nimi vyplnili sadrou. Na tehly prišla vrstva olova ako izolácia proti vode. Na ňu nanosili trojmetrovú vrstvu zeme, na ktorej neskôr vyrástli aj vysoké stromy.

Každá z predpokladaných siedmich terás tvorila záhradu sama o sebe, preto aj označenie v pluráli "visuté záhrady". Sedem záhrad však tvorilo jeden celok.Na vonkajšom okraji každej terasy rástli tisíce popínavých rastlín, ktoré prevísali nadol a spájali sa s dolnými terasami. Sedem parkov vytváralo akýsi zelený supňovitý vŕšok s množstvom drevín, živých plotov, kríkov a kvetín.

Terasy vyzerali akoby viseli alebo sa vznášali - odtiaľ pomenovanie "visuté záhrady".

V lete, keď teplota stúpla na 50°C, nedožičili mocipáni otrokom ani chvíľočku oddychu. Museli neustále čerpať vodu zo studní a plniť početné kanáliky. Z najvyššej terasy voda stekala dolu cez všetky záhrady.

V parkoch tiekli potôčiky, boli tam dokonca aj neveľké vodopády. V malých rybníčkoch plávali kačice a kvákali žaby. V letných páľavách tu poletovali včely,motýle a vážky. Vo vyprahnutom Babylone zastal v lete život, no Semiramidine záhrady boli stále rozkvitnuté a plné sviežeho rastlinstva.

Tento kontrast radí babylonské záhrady na druhé miesto medzi siedmimi divmi sveta.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára