pondelok 1. decembra 2014

Záhrada v zime

Pri vysádzaní záhrady myslite na jej podobu v zimnom období. Pri starostlivom výbere rastlín nemusí byť vaša záhrada fádna ani v zime.

Už tradične v našich záhradách kraľujú v zime ihličnany a stálozelené listnaté rastliny. Do zimného farebne fádneho obdobia však môžete vniesť aj skutočne žiarivé farby!

Pri výsadbe tejto záhrady mysleli aj na zimu. Trávy, farebná kôra, akcent lavičky, v pozadí ihličnany.

 

 

Farebná kôra


Niektorý druhom listnatých opadavých krov predovšetkým z druhu Cornus /drieň, česky svíb/ sa v zime sfarbuje kôra konárikov do žiarivých farieb - červenej, oranžovej, žltej. Ideálne je vysádzať tieto druhy vo väčšom množstve a v skupinkách. Driene sú nenáročné rastiny a ich krása naplno zažiari až v zime.

Skupinka drieňov žiari v zimnom období ako plameň.

Cornus sanguinea 'Midwinter fire'
Cornus alba "Sibirica"Veľmi efektné je spojenie drieňov s trávnatými uschnutými trsmi, ktoré rozhodne pred zimou neodstraňujte!

Rovnako sfarbenú kôru má aj javor japonský (Acer palmatum) alebo až 3 m vysoká škumpa (Cotinus coggygria „Royal Purple“), lesklú červenú kôru majú japonské okrasné čerešne. Pôsobivú červenočiernu kôru má sumach (Rhus typhina).

Svietivožltou kôrou upúta v zimnej záhrade vŕba (Salix alba „Vitelina“), drieň (Cornus stolonifera „Flaviramea“), štedrec alpínsky (Laburnum alpinum); bledohnedou farbou kôry zase pajazmín (Philadelphus coronarius), zelenožltou zlatovka (Forsythia intermedia), svietivozelenou známa kéria (Keria japonica), zanoväť (Cytisus), kručinka (Genista), chvojník (Ephedra), v zime kvitnúci jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum) alebo niektoré popínavé ruže.

Biela farba je typická pre kôru brezy. Najkrajšie sfarbenú kôru má breza papierovitá (Betula papyrifera), zaujímavo pôsobí aj kôra brezy čiernej (Betula nigra), ktorá sa aj odlupuje. Túto kôru môžeme bez problémov olúpať aj ručne bez toho, aby sme strom poškodili. Povrch kôry môžu oživiť aj popínavé rastliny. Na tento účel sa hodia vždyzelené druhy (brečtan), ktoré aj v zime upútajú zelenou farbou.

V súčasnosti sa už aj do našich záhrad vysádzajú nezamŕzajúce bambusy. V zime vynikajú farebnosťou ale i svojím zaujímavým habitusom.

 

Trávy

Uschnuté trávy je škoda pred zimou strihať, vnesú do záhrady žltú a žltohnedú farbu.

Malá záhradná architektúra


Nezabudnite na lavičky, kŕmítka pre vtáky, pri jazierkach na mostíky. Najmä v čase vysokej snehovej prikrývky, keď nevidno rastliny, vyniknú tieto konštrukcie.

 

Bobule, plody 


Výraznými ozdobami zimnej záhrady  sú farebné bobule bobule, šišky, ale i uschnuté jabĺčka na starých jabloniach. Keď zasvieti zimné slniečko, oceníme aj zaujímavú štruktúru kôry stromov.

Bobule hlohu sa na konárikoch udržia veľmi dlho a v zime slúžia vtáctvu ako potrava.


Stálozelené rastliny


Strihané guľovité či obláčkovité tvary buxusu, tvarované tisy, vtáčí zob zob či vavrínovec lekársky zdobia záhradu po celý rok. V zime jej poskytnú cenný akcent tmavozeleného a väčšinou i lesklého lístia.
Celoročně tiež priťahujú rododendróny so svojimi oválnymi listami.
Kráľovnami zimnej záhrady sú však hlohyňa šarlátová so svojimi žiarivými oranžovými či červenými plodmi, cezmína ostrolistá a mahónia cezmínolistá, ale aj ďalšie stálozelené kry s farebnými bobuľami, predovšetkým rôzne druhy skalníka.

Nádherné žlté kvety máva v zimnom období Mahonia media „Winter Sun“. Kvitne okolo Vianoc.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára