streda 7. septembra 2011

Biela záhrada / história

Biela je trendovou farbou dnešnej doby. Teší sa obľube dizajnérov napríklad v nábytkárskej tvorbe či pri navrhovaní spotrebnej elektroniky.

Biele záhrady mesačného svitu.


Záhrady, v ktorých sa biele kvety striedajú s rôznymi otieňmi zelených listov, nie sú však vynálezmi dnešnej doby. Mekkou milovníkov záhrad je Sissinghurst Castle Garden, kde sa nachádza svetoznáma romantická biela záhrada, ktorá inšpirovala mnohých tvorcov. Ani táto záhrada však nie je prvou na svete. V starovekej Indii sa budovali záhrady mesačného svitu. Vysádzané boli rastlinami s bielymi kvetmi, ktoré za svitu mesiaca odrážali záhadné magické svetlo. Podobne v stredovekom Japonsku boli takéto záhrady navrhované z bielych kameňov, bieleho piesku, bielych chryzantém a vody tak, aby za mesačnej noci oslavovali svoju krásu.

Záhrada pre dlhé letné večery.


Biela záhrada má veľmi zvláštnu upokojujúcu a osviežujúcu atmosféru. Zeleň listov necháva bielu takmer svietiť. Podľa výberu rastlín a materiálov môže byť takáto záhrada ultramoderná alebo naopak veľmi romantická. Vhodná je zvlášť pre ľudí, ktorí prichádzajú z práce neskoro domov a chcú si ešte vychutnať pobyt vonku. Biela veľmi dobre odráža svetlo, zatiaľ čo sýte farby, napr. červená alebo modrá, svetlo pohlcujú. Rastliny nemusia byť nutne len v čisto bielom odtieni, môžu sa objaviť aj veľmi jemné nežné odtiene modrej, žltej, fialovej. Na atraktívnosti večernej záhrade určite pridajú výrazne voňavé kvety ako sú napríklad ľalie.
Široký sortiment rastlín s bielymi kvetmi je napríklad medzi cibuľovinami a stálozelenými či opadavými kríkmi.
Vhodným doplnkom sú trvalky so sivými listami, či striebristé trávy.

Na obrázkoch:

. Sissinghurst Castle Garden - The White Garden
. japonská záhrada
. biela záhrada na výstave Chelsea Flower Show
. typické zoskupenia z bielo kvitnúcich rastlín

Foto: http://www.invectis.co.uk/sissing/
http://www.rhs.org.uk/Shows-Events/RHS-Chelsea-Flower-Show/2011/Awards
1 komentár:

  1. Naozaj krásne a čisté záhradky. Najmä tie biele ľalie ako u starej mamy!

    OdpovedaťOdstrániť