pondelok 11. apríla 2016

Trendy v záhradnom dizajne 2016 - nový romantizmus

Je zrejmé, že minimalistických prázdnych terás s moderným ratanovým sedacím nábytkom sa ľudia už presýtili. Žiada si to zmenu, útulnosť, staré romantické záhradné zákutia.


Veľtrh Giardina, ktorý sa konal 15. až 19. marca v Zürichu, ukázal, že i Švajčiari, ktorí inak milujú minimalistické usporiadané priestory, túžia po tej troche romantiky.

Trendom sa stáva historizujúci záhradný nábytok, lucerny, neobvyklé dekorácie, množstvo vankúšov.

Nová romantika je na veľtrhu predstavovaná i v rastlinnej výsadbe. Vo Švajčiarsku boli v posledných rokoch v obľube minimalistické výstadby zo zakrpatených konifer a tráv medzi skalami. Keď to vidíte po prvýkrát, poviete si - nádhera. Akonáhle to však stretávate nielen na verejných priestranstvách ale i v súkromných záhradách, zacnie sa vám po starých dobrých anglických záhonoch, plných kvitnúcich trvaliek a letničiek.

Vankúšová výsadba z byliniek a kvitnúcich trvaliek
Vidiecky štýl sa dostáva i do moderných záhradných kompozícií, napríklad ako táto pergola z guľatiny tradične porastená viničom a "kamenný" stôl s lavičkami.


Toto je inšpirácia pre všetkých tých, ktorým už idú čierno-biele ratanové záhradné sedačky hore nosom. Pestrofarebná vonkajšia obývacia izba na spôsob marockých patií.


Ku novému romantizmu patrí aj vintage mobiliár, samozrejme - zmixovaný s najmodernejšími dizajnérskymi kúskami.


Vankúšovito strihané ihličnany evokujú romantické provensálske záhrady s odkvitnutou /áno, guľatou/ levanduľou.


Zjavná inšpirácia talianskymi historickými záhradami.


Pokiaľ sa radi inšpirujete súčasnými trendmi, zmodernizujte svoju terasu romantickými doplnkami, vysaďte pri pergole napríklad vistériu, vybudujte záhradný altán. Pre záhradkárov je to výzva na vysadenie záhona s hustou vankúšovou výsadbou.

Mohol by tento článok zaujímavý aj pre vašich známych a priateľov? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!


Zdroj obrázkov: Giardina 
Text: Eva Stalder

2 komentáre:

  1. Páni! Vypadá to jako vždy nádherně! Takovou zahradu by si přál snad každý! :) A ještě s tím zahradním nábytkem.

    OdpovedaťOdstrániť