utorok 3. februára 2015

Barborky

okrasná čerešňa

Pred Vianocami nezabudnite na tradičnú výzdobu domácností. Poznáte "barborky"? Sú to vetvičky väčšinou opadavých drevín, ktoré sa podľa starého zvyku trhajú 4. decembra na Barboru, dávajú sa do váz, aby do Štedrého večera vykvitli.


Prečo práve na Barboru? Pretože dreviny do začiatku decembra odpočívajú a naberajú silu, až potom začnú zakladať v pukoch kvety pre budúcu jar.

halúzky čerešne
magnólia
Slovensko práve prikryla vysoká snehová perina. Tiež vám už tá zima ide hore krkom? Čo takto privolať si jar?

 

Čo vám poskytne záhrada?


Vhodné sú konáriky všetkých ovocných stromov.  
Čerešne, višne, jablone, hrušky, slivky, marhule...

Z okrasných opadavých drevín vlastne všetky, najkrajšie sú aranžmány z magnólie, pajazmínu, kaliny, forzítie, dulovca, tavoľníka... jedným slovom, čo vaša záhrada vydá.

Pri rezaní vetvičiek dávajte pozor, aby ste ich barbarsky neoblámali a nepoškodili rastlinu a jej rast. Vyberte len pár výhonkov a režte ich v celej dĺžke, teda tam, kde odbočujú od materskej vetvy, nenechajte pahýle, ktoré rastlinu zohyzdia a vysilia. Nikdy nestrihajte konáriky nožnicami, ale ich režte nožom!

magnólia
pajazmín
vŕbové bahniatka

vŕbové bahniatka
vŕbové bahniatka

Barborky z lesov a hájov


Niet nad rozkvitnutú obyčajnú trnku. Radosť vám prinesie akákoľvek halúzka, keď na nej vyrašia prvé lístky. V našich končinách tú pravú jarnú atmosféru určite prinesú vŕbové bahniatka či brezové jahňady.

Ako zaručit, že rozkvitnú?


Skôr, ako začnete aranžovať, nechajte vetvičky, aby si zvykli na teplo. Zo studenej prírody ich teda aspoň na dve hodiny necháme v tmavej, studenej a vlhkej miestnosti, napríklad v pivnici alebo v garáži.


Potom šikmo zrežeme konce, naaranžujeme vázu a prenesieme ju do teplej izby. Najneskôr do troch týždňov sa dočkáte kvetov. Vodu treba stále vymieňať, aby nehnila.

TIP: Chcete rozkvitnutie urýchlit? 
Po adaptácii v chlade a v tme ponorte celé vetvičky do vody teplej asi tridsať stupňov, ponechajte celú noc a až potom aranžujte.Obrázky:
apartmenttherapy.com, i.ehow.com, img4.sunset.com, leslieland.com, outsidetheworkroom.blogspot.com, thecraftsdept.marthastewart.com, lookoutnow.com, touches-interiors.co.uk, english-country-garden.com
http://www.digsdigs.com/44-amazing-willow-decor-ideas-for-this-spring/
1 komentár: