streda 22. februára 2017

Jarné a veľkonočné dekorácie do záhrady. Mach v hlavnej úlohe.


Vonku je ešte všetko šedivé, len mach v mojich črepníkoch žiari sýtozelenou farbou. Vlhké počasie mu svedčí a z nízkych teplôt si nerobí ťažkú hlavu.


Vodu prijíma celým svojim telom. Mach patrí medzi machorasty a predstavuje prechod medzi vodnými a suchozemskými rastlinami. V lesoch zvlhčuje lesné ovzdušie, zabraňuje nadmernému výparu pôdy a pomáha tak s hospodárením s vodou.  V záhradách je často nevítaným hosťom, najmä ak sa začne rozširovať v trávniku. Na vlhkých a tienistých miestach sa mu skutočne darí.

Určite ho nájdete aj vo svojej záhrade. Pre jarné a veľkonočné dekorácie je však vďačným materiálom. Záhrada je na zelené rastliny v tomto čase ešte veľmi chudobná, zo zeme vykúkajú len cibuľoviny, stromy a kry spravidla iba začínajú rašiť.Pre dekorovanie môžete použiť mach čerstvý, uschnutý a i umelý. Uschnutý mach je vhodnejší pre interiérové dekorácie, čerstvý mach vydrží dlho najmä v exteriérových. Mixujte ho s kraslicami a jarnými kvetmi. Miska, vysadená cibuľovinami a celá pokrytá machom vydrží skutočne dlho.

Pre veniec na dvere je vhodnejší mach umelý alebo suchý, dá sa prilepiť.  Pokúsiť sa môžete aj o opatrné pripevnenie čerstvého machu drôtikmi na prútený veniec, je predsa len najkrajší a najvkusnejší. Takýto veniec musíte pravidelne rosiť, rastlinka totiž rovnako rýchlo uschne, ako sa rýchlo zazelená.Platí to aj pre obloženie prúteného košíka. Poklať ho dáte do bytu, položte ho na širšiu misku a striekajte vodou aj niekoľkokrát za deň.


Na rovakom princípe sú vytvorené j tieto krásne dekoračné gule . V čase veľkonočných sviatkov oživia konáre, ktorým ešte chýba husté olistenie. Pokiaľ si netrúfate na vlastnoručné vytvorenie gule z prútia, určite nájdete podobné v záhradníctve alebo v kvetinárstve.

Tip na nákupy - dekoratívna guľa s imitáciou machu, kameň, Nemecko:Už ste sa niekedy pokúsili vytvoriť i náročnejšiu dekoráciu z machu?

Obrázky: Pinterest
Páčia sa vám tieto nápady? Zdieľajte ich so svojimi priateľmi! 
1 komentár:

  1. To je parádny. Ja sa teraz chystám na takej kované dekorácie: https://www.kovian.sk/Kovane-polotovary/Ornamenty/?force_sid=a19e4c7d206371ca51b2717ccacdc3b1 podľa mňa tiež moc pekné.

    OdpovedaťOdstrániť