streda 22. februára 2017

Moderná záhrada - najnovšie trendy smerujú ku romantike
Záhradný dizajn sa v posledných rokoch vracia ku romantike, čo môže znamenať niekoľko vecí. Oblé tvary, výraznejšia farenosť a i použitie betónu. Na čo sa konkrétne kladie dôraz?


Smerom ku romantike


Doteraz prevládajúci štýl sterilných foriem a prísneho štrukturovania sa i v moderných záhradách postupne mení na zakrivené formy. Monotónny výber architektonických rastlín nahrádza pestrá rozmanitosť, zdôrazňujúca predovšetkým bohato kvitnúce druhy. Do kompozícií sa čoraz viac dostávajú kultivary pôvodných európskych trvaliek a letničiek.

Pokiaľ máte už záhradu vybudovanú v strohých, geometrických štruktúrach, spestrite výsadbu okolo solitérnych rastlín pestrofarebnou výsadbou z trvaliek a tráv.

Včely, vtáky, motýle


Výsadba je navrhovaná tak, aby prilákala do záhrady čo najväčšie množstvo fauny. Nová romantika počíta s oživeným exteriérom.

Pre motýle - symbol novej romantiky - a včely sa záhrada stane príťažlivou len vtedy, ak v nej nájdu to, čo potrebujú. Obľubujú teplé, slnečné a chránené priestory plné farebných kvetín. Záhrada by mala byť navrhnutá tak, aby v nej nebol zbytočný prievan, čo sa dá docieliť výsadbou živých plotov na stranách prevládjúcich vetrov.

Podmienkou na to, aby sa motýle a včely na pozemku naozaj zdržiavali, sú zmiešané záhony kvitnúce od jari až do jesene. Kvety trvaliek, letničiek, ako aj niektorých krov či popínavých rastlín totiž obsahujú nektár, ktorý je pre ne potravou.

Hotel pre divé včely. Divoké včely sú na záhrade vítané. Nemajú žihadlo, jedlo pre ľudí ich nezaujíma a opelia vašu záhradu. Vyrába Wildbiene + Partner


Je vhodné, aby sa v záhonoch či v záhrade nachádzali aj pôvodné európske, najlepšie prirodzene vo vašom regióne rastúce rastliny, lebo hmyz ich dokáže rozoznať a prilákajú ho väčšmi, ako farebnejšie cudzokrajné druhy.

Nie je nutné, aby rastliny tvorili jeden celok. Vhodnejšie je, ak sú rozptýlené medzi ďalšie okrasné či úžitkové rastliny po celej záhrade. Nepoužívajte pesticídy ale biologickú ochranu rastlín!

Ktoré rastliny sú vhodné? Sedmokráska, fialka, šafran, cesnak medvedí, zbehovec plazivý, prvosienka, tarička , iberka, čakanka, rebríček, krasuľka, stračia nôžka, železník, flox, lobelka, ježibaba, aksamietnica, margaréta, klinček, echinacea, rudbekia, pestrec mariánsky, machovka... kvitnúce bylinky, zelenina, stromy a kry.

Vtáky okrem výsadby ovocných stromov prilákate do záhrady najmä popínavými rastlinami, v ktorých rady hniezia, vtáčími búdkami a krmítkami. Výber búdok a krmítok nájdete TU.

Pergola


Hlavným symbolom návratu k rustikálnosti je drevená pergola s popínavými rastlinami. Prím vo výsadbe hrá vinič a bohato kvitnúce rastliny, napríklad vistéria alebo staré odrody popínavých ruží.Betón v novej romantike


Hoci sa betón nejaví ako romantický rustikálny materiál, jeho využite v záhradnej architektúre je čoraz častejšie. Nové technológie totiž umožňujú betónu imitovať prírodný kameň, jeho tvarovanie je prakticky neobmedzené a cenovo je dostupnejší než prírodný materiál. Do moderných záhrad sa vracajú chodníky z tzv. kyklopských nepravidelných "kamenných" dlaždíc.Obrázky: http://www.giardina.ch/
Súvisiaci článok:
Trendy v záhradnom dizajne 2016 - nový romantizmus


Zaujal vás tento nový trend? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára